Bazı Eşyalarda İlave Gümrük Vergisi Uygulaması Hakkında Karar

Yayınlanma Tarihi: 11 Mayıs 202011.05.2020 tarihli ve 31124 sayılı Mükerrer Resmi Gazete 'de İthalat Rejimi Kararına Ek Karar yayımlanmıştır.

Söz konusu karar ile altından ve kıymetli taşlardan mücevherat, buzdolabı ve derin dondurucular, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, split klimalar, ocak ve yemek pişirme cihazları, su filtreleri, turbo kompresörler, motor parçaları, golf arabası, mensucat açma sarma makineleri, çeşitli el ve ziraat aletleri, metalden eşyalar, alçıdan inşaat malzemeleri, ahşap kapı ve pencereler, prefabrik yapılar, demir-çelikten teller, halatlar, kablolar, zincirler, bakırdan teller, kablolar ve halatlar, yer kaplama ve döşemeleri, yapışkan bantlar, kauçuk levhalar, zaman kontrol cihazları, müzik aletleri, oyun aletleri, kayaklar ve spor malzemeleri, kilitler, menteşeler, makaslar, fırçalar, fermuarlar, çakmaklar, hijyenik ürünler, tripodlar ile bazı muhtelif ürünlere ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verildiği belirtilmiştir.

Bu kapsamda kararın EK-1 tablosunda yer alan GTİP’ lerin karşısında belirtilen ilave gümrük vergisi oranları 01.10.2020 tarihinden sonra uygulanacağı, kararın EK-2 tablosunda yer alan GTİP’ lerin karşısında belirtilen ilave gümrük vergisi oranları 11.05.2020 tarihinden 30.09.2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) uygulanacağı belirtilmiştir.

Söz konusu karar ile Avrupa Birliği, EFTA ve Türkiye ile serbest ticaret anlaşması bulunan ülkeler menşeli eşyalara, tercihli menşeini ispat edici belgeler bulunması halinde İGV uygulanmayacağı belirtilmiştir.

Ayrıca bu karar kapsamındaki eşyanın aynı zamanda İthalat Rejim Kararına ekli V sayılı listede yer alması durumunda ilave gümrük vergisi alınmayacağı belirtilmiştir.

Karara Geçici 1. Madde eklenmiş olup, söz konusu maddede,  karar tarihinden önce Türkiye’ye sevk edilmek üzere bir taşıma belgesi düzenlenerek yüklemesi yapılmış olan eşyanın Karar’ın yayımı tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde ithalatına ilişkin gümrük beyannamesinin tescili halinde, Ek-1’de yer alan ilave gümrük vergisi oranın uygulanacağı hüküm altına alınmıştır.

Karar hükümleri Ticaret Bakanı tarafından yürütülecek olup, 11.05.2020 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu Kararı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.