Bazı Eşyalarda İlave Gümrük Vergisi Uygulaması Hakkında Karar

Yayınlanma Tarihi: 21 Nisan 202018.04.2020 tarihli ve 31103 sayılı Resmi Gazete 'de İthalat Rejimi Kararına Ek Karar yayımlanmıştır.

Söz konusu karar ile tutkallar, plastik levha şerit ve benzeri eşyalar, 3926 tarife pozisyonundaki plastikten diğer eşyalar, kauçuk iplikler, demir çelikten vida, cıvata somun ve benzeri aletler, ısıtmasız hava pereleri ve bazı fanlar, kâğıt kesme makinaları, bazı presler, bazı transformatör, redresör ve güç kaynakları, sesli işaret cihazları, hoparlörler, bazı röleler, gerilim, akım ölçümünde kullanılan bazı aletler, saatler, aydınlatma cihazlarının aksam ve parçaları, elektrikli olmayan aydınlatma cihazları, bayram karnaval eşyaları, fermuar, çıtçıt, düğme ve benzeri eşyalara ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verildiği belirtilmiştir.

Bu kapsamda kararın EK-1 tablosunda yer alan GTİP’ lerin karşısında belirtilen ilave gümrük vergisi oranları 01.10.2020 tarihinden sonra uygulanacağı, kararın EK-2 tablosunda yer alan GTİP’ lerin karşısında belirtilen ilave gümrük vergisi oranları 18.04.2020 tarihinden 30.09.2020 tarihine kadar uygulanacağı belirtilmiştir.

Söz konusu karar ile Avrupa Birliği, EFTA ve Türkiye ile serbest ticaret anlaşması bulunan ülkeler menşeli eşyalara, tercihli menşeini ispat edici belgeler bulunması halinde İGV uygulanmayacağı belirtilmiştir.

Ayrıca bu karar kapsamındaki eşyanın aynı zamanda İthalat Rejim Kararına ekli V sayılı listede yer alması durumunda ilave gümrük vergisi alınmayacağı belirtilmiştir.

Karar hükümleri Ticaret Bakanı tarafından yürütülecek olup, 18.04.2020 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Söz konusu Kararı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.