Basitleştirilmiş Gümrük Beyannamesi Kapsamı Tamamlayıcı Beyanlarda Cep Telefonu Numarasının Beyanı Hakkında Yazı Yayımlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 19 Mart 2024Basitleştirilmiş Gümrük Beyannamesi Kapsamı Tamamlayıcı Beyanlarda Cep Telefonu Numarasının Beyanı Hakkında Yazı Yayımlanmıştır.

Gümrükler Genel Müdürlüğünün 08.03.2024 tarihli ve 94544892 sayılı “Tamamlayıcı Beyanda Cep Telefonunun Beyan Edilebilmesi” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile Basitleştirilmiş Gümrük Beyannamesi kapsamında aynı kişi adına bir takvim ayında en fazla beş taşıma senedi muhteviyatı eşyanın, serbest dolaşıma girişine izin verilmesinin sistemsel kontrolünün yapılabilmesi adına 12 Mart 2024 tarihinden itibaren devreye alınacak bir düzenleme yapıldığı belirtilmiştir.

Bu çerçevede operatörler tarafından sağlanacak BGB kapsamı tamamlayıcı beyanda beyan edilmiş taşıma senetlerinde; alıcı T.C. veya vergi kimlik numarası temin edilemediği takdirde, alıcının cep telefonu bilgisinin, alıcının T.C. veya vergi kimlik numarası bilgisi bölümüne, başında 0 olmak üzere 11 haneli olarak beyan edilebileceği belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.