BAE Menşeli Olanlar Hariç Bazı Tekstil Ürünlerinde İlave Gümrük Vergisi Oranlarının Artırıldığı Belirtilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 26 Ekim 2023BAE Menşeli Olanlar Hariç Bazı Tekstil Ürünlerinde İlave Gümrük Vergisi Oranlarının Artırıldığı Belirtilmiştir.

16.10.2023 tarihli ve 32341 sayılı Resmi Gazete’de “İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulanmasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar (Karar Sayısı: 7709)” yayımlanmıştır.

Söz konusu Karar ile bazı mensucat, iplikler, paltolar, kabanlar, takım elbiseler, takımlar, ceketler, blazerler, pantolonlar, şortlar, elbiseler, etekler, tulumlar, bluzlar, gömlekler vb. tekstil eşyaları ile ev tekstili cinsi eşyaya uygulanacak ilave gümrük vergisi oranlarının arttırıldığı bildirilmiştir.

Buna ek olarak söz konusu eşyalardan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) menşeli olanlara ilgili Kararın uygulanmayacağı belirtilmiş olup BAE menşeli bu eşyalar için 7544 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulanmasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar hükümlerinde belirtilen ilave gümrük vergisi oranlarının uygulanacağı duyurulmuştur.

Karar hükümleri Ticaret Bakanı tarafından yürütülecek olup yayımı tarihini takip eden 30 uncu gün (15.11.2023) yürürlüğe girecektir.

Söz konusu Kararı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.