BAE Menşeli Bazı Eşyaların İthalinde Uygulanacak Gümrük Vergisi ve Ek Mali Yükümlülük Değişikliği Yapıldığı Belirtilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 09 Ekim 2023BAE Menşeli Bazı Eşyaların İthalinde Uygulanacak Gümrük Vergisi ve Ek Mali Yükümlülük Değişikliği Yapıldığı Belirtilmiştir.

31.08.2023 tarihli ve 32295 sayılı Resmi Gazete’de “İthalat Rejimi Kararında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 7543)” yayımlanmıştır.

Söz konusu Karar ile 3350 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe girmiş İthalat Rejimi Kararına ekli I sayılı listede yer alan ve işbu Kararın ekli 1 sayılı tablosunda GTİP’leri belirtilen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) menşeli eşyanın varsa karşılarında belirtilen dipnot hükümleri, aksi halde karşılarında belirtilen gümrük vergisi oranlarının uygulanacağı belirtilmiş olup 3350 sayılı Kararın ekli II sayılı listesinde yer alan ancak işbu Kararın ekli 2 sayılı tablosunda yer alan GTİP’leri belirtilmiş eşyalar hariç olmak üzere ilgili GTİP’leri belirtilmiş eşyanın BAE menşeli olanlarının ithalatında gümrük vergisinin sıfır olarak uygulanacağı; işbu Kararın ekli 2 sayılı tablosunda yer alan GTİP’leri belirtilmiş eşyaların varsa karşılarında (ülke bazlı olanları hariç) dipnot hükümleri, aksi takdirde ilgili eşyaların karşısında bulunan 3350 sayılı Karar ve işbu Kararda belirtilen gümrük vergisi oranlarından düşük olan oranının uygulanacağı belirtilmiştir.

Bu kapsamda 3350 sayılı Kararın ekli III sayılı listesinde yer alan ve işbu Kararın ekli 3 sayılı tablosunda yer alan GTİP’leri belirtilmiş BAE menşeli eşyanın varsa karşılarında belirtilen dipnot hükümleri, aksi halde karşılarında belirtilen gümrük vergisi ve ek mali yükümlülüğün uygulanacağı belirtilmiş olup 3350 sayılı Kararın ekli IV sayılı listesinde yer alan ve işbu Kararın ekli 4 sayılı tablosunda yer alan GTİP’leri belirtilmiş BAE menşeli eşyanın karşılarında belirtilen gümrük vergisi ve ek mali yükümlülüğünün uygulanacağı aktarılmıştır.

Buna ek olarak nihai kullanım mevzuatı kapsamında ithal edilen eşyaya uygulanan gümrük vergisi oranlarının, eşyanın işbu Karara istinaden aynı kapsamda ithal edilmesi halinde aynı oranda uygulanacağı belirtilmiştir.

Karar hükümleri Ticaret Bakanı tarafından yürütülecek olup 01.09.2023 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu Kararı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.