Ayniyat Tespiti – Korona Virüs Kapsamı İşlemler

Yayınlanma Tarihi: 18 Nisan 2020Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 16.04.2020 tarihli, 53902395 sayılı Ayniyat Tespiti – Korona Virüs Kapsamı İşlemler konulu yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu yazıda geçici ithalat rejimi, hariçte işleme rejimi ve geçici ihracatta, gümrük idarelerinde yapılacak ayniyat tespit işlemlerinde temasın azaltılmasına dönük olarak alınması gereken önlemler belirtilmiştir. Söz konusu önlemler aşağıda yer almaktadır. 

  • Bahsedilen işlemlerde ikinci bir talimata kadar, tüm yükümlüler için anılan rejimler kapsamı eşyanın tamamının fiziki kontrolü gerektiren zorunlu durumlar dışında sadece ayniyat tespiti için kırmızı hatta yönlendirilmemesi gerekmekte olduğu,
  • Bu çerçevede, ayniyat tespit işlemlerinin fatura bilgileri, fotoğraf, seri no vb. belge/bilgiler dikkate alınarak gerçekleştirilmeli olduğu,
  • Yapılan işlemlere ilişkin BİLGE sisteminde beyanname üzerinde gerekli meşruhatın düşülmesi gerektiği,

Belirtilmiştir.

Söz konusu yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.