Avrupa Birliğinin Yeni KDV Sistemine İlişkin Broşür Yayımlanmıştır

Yayınlanma Tarihi: 27 Ağustos 202118.08.2021 tarihli ve 19862 sayılı Avrupa Birliği’nin Yeni KDV Sistemine İlişkin Yazı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile  Avrupa Birliği tarafından sınır ötesi e-ticaret işlemlerinde düşük kıymet beyanının ve vergi kaybının önüne geçmek, KDV'nin tüketimin yapıldığı yerde ödenmesini sağlamak amacıyla 01.07.2021 tarihi itibariyle 22 Avro olan KDV istisnasının kaldırıldığı ve işletmeden tüketiciye (B2C) satışlarda kıymeti 150 Avro'yu aşmayan düşük kıymetli sevkiyatlarda geçerli olacak "Import One Stop Shop (IOSS)" adında yeni bir KDV sisteminin kurulduğu ifade edilerek konuya ilişkin kararlar aşağıda belirtilmiştir.

Ø  IOSS Sistemine dahil edilecek eşya için; İşletmeden tüketiciye yapılan satışa konu 150 Avronun altında bir eşya olması gerektiği ve Ötv’ye tabi eşyanın IOSS kapsamında beyan edilemeyeceği belirtilmiştir.

Ø  AB'ye sınır ötesi e-ticaret kapsamında ihracat yapmak isteyen tüm tedarikçi ve alışveriş platformlarının kendi temsilciliğini kurarak AB'ye üye bir ülkede KDV mükellefiyeti tesis etmesi veya kendisine AB'de yerleşik bir temsilci (EUestablished intermediary) ataması gerektiği belirtilmiştir.

Diğer yandan IOSS sistemine kayıtlı zorunlu olmayıp bu durumda eşyanın  gümrük vergileri eşyanın serbest dolaşıma girdiği AB gümrük  idaresinde tahsil edilmeye devam edileceği belirtilmiştir..

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

 

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.