Avrupa Birliği Rusya’ya Karşı 10. Ekonomik ve Bireysel Yaptırım Paketini Kabul Etmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 22 Mart 2023Konu: Avrupa Birliği Rusya’ya Karşı 10. Ekonomik ve Bireysel Yaptırım Paketini Kabul Etmiştir.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği’nin 08.03.2023 tarihli “AB’nin Rusya’ya Uyguladığı Yaptırımlarla İlgili Önemli Bilgilendirmeler” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile Avrupa Birliği’nin Rusya’ya karşı onuncu kısıtlayıcı tedbirler paketini onaylayarak Rusya’nın askeri teknoloji ve endüstri malları gibi kritik teknolojilerin ve endüstriyel malların ihracatının daha da kısıtlandığı; elektronik, özel araçlar, makine parçaları, kamyon ve jet motorları yedek parçaları gibi kritik malların ihracatının yasaklandığı ve Rusya’nın savunma ve güvenlik sektörünün teknolojik ilerlemesine katkıda bulunabilecek yeni elektronik bileşenleri, insansız hava araçları, füzeler, helikopterler, özel nadir toprak malzemeleri, elektronik entegre devreler ve termal kameralar gibi bazı sınai malların listesinin güncellendiği belirtilmiştir.

Bu listede ilk kez Rusya’nın sivil altyapılara karşı savaşında kullandığı askeri insansız hava araçları üreten yedi İran kuruluşunun da yer aldığı belirtilmiştir.

Ayrıca, çift kullanımlı malların Rusya üzerinden transit geçişi yasaklanmış olup Rusya’nın önemli gelir kaynağı olan malların ithalatına daha fazla kısıtlama getirilmiştir.

Söz konusu Yazıyı bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.