Avrupa Birliği’ne Yapılacak Olan İhracatta CHED Belgelerinin Düzenlenmesine Dair Yazı Yayımlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 02 Mart 2023Avrupa Birliği’ne Yapılacak Olan İhracatta CHED Belgelerinin Düzenlenmesine Dair Yazı Yayımlanmıştır.

Uludağ İhracatçı Birlikler Genel Sekreterliği’nin 21.02.2023 tarihli ve 77572889 sayılı “AB’ye İhracatta CHED Belgelerinin Düzenlenmesi” konulu yazısı yayınlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile Avrupa Birliği’ne yapılan ihracatta gıda, bitki ve hayvan ticaretinde kullanılmakta olan TRACES (Trade and Expert System) sisteminde yapılan düzenleme ile Ortak Sağlık Giriş Belgesi (Common Health Entry Document-CHED)’nin sınır kapısından geçişlerin kısmen rahatlatması amacıyla Bulgaristan Gıda Güvenliği Ajansı tarafından elle düzenlenmeye başlandığı, ancak halihazırda güncelleme işlemlerini tamamlayan Fransa ve Polonya gibi ülkelerin artık elle düzenlenmiş CHED belgelerini kabul etmemeye başladığı belirtilmiştir.

Buna ek olarak, sınır kapısında bekleyen ve ithalatçı firma adres bilgilerinin sistemde yer alan bilgilerle uyuşmayan CHED belgelerine sahip araçların işlemlerinin tamamlanamadığı belirtilerek sorun yaşanmaması adına ihracatçıların CHED belgesi üzerinde ilgili bölüme teyit edilmiş ithalatçı adres bilgilerinin doğru girilmesine dikkat etmeleri gerektiği belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.