Arjantin İle Çin Arasındaki Ticari Ödemeler Ve İthalat Hacmi İçin Yuan Kullanılacağı Belirtilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 16 Haziran 2023Arjantin İle Çin Arasındaki Ticari Ödemeler Ve İthalat Hacmi İçin Yuan Kullanılacağı Belirtilmiştir.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin 09.05.2023 tarihli ve 17812098 sayılı “Arjantin’de Hizmet İthalatı, Navlun ve Faiz Ödemelerine İlişkin Tedbirler” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile 35157 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 20 Nisan 2023 tarihli ve 2023/7746 sayılı Karar kapsamında Arjantin Merkez Bankası’nın profesyonel hizmet ithalatı ve navlun ödemelerinin finansmanına ilişkin yeni tedbirler alındığı, şirketler arası borçların faiz ödemeleri için onay alınması koşulunun getirildiği ve yılsonuna kadar yaklaşık 2 milyar ABD Doları tutarındaki ödemenin erteleneceği belirtilmiştir.

İlgili karar kapsamında Arjantin Merkez Bankası'nın, serbest döviz kurundaki ani ve hızlı yükselişe neden olan ciddi bir rezerv sorunu ile mücadele etmekte olduğu ayrıca, ülke tarihinde yaşanan en ciddi kuraklık nedeniyle tarımsal üretimdeki düşüş çerçevesinde ülke ihracatının gelirlerinde azalma olduğu vurgulanarak, Arjantin Hükümeti tarafından döviz talebinin kontrol altına alınması ve sınırlandırılması, yurtdışına para çıkışının engellenmesi, ödemelerin ertelenerek rezervlerin pozitif seviyede tutulmasının amaçlandığı ifade edilmiştir.

İlave olarak, Arjantin ile Çin arasındaki SWAP Anlaşması çerçevesinde, ticari ödemelerde Yuan kullanılacağı, uygulamanın ithalat sürecini hızlandıracağı, gelecek ay için 1 milyar ABD Doları civarında bir ithalat hacmi için Dolar yerine Yuan kullanılacağı, bunun Arjantin’in net rezervlerini olumlu bir şekilde etkileyeceği ve Arjantin’e alan açacağı belirtilmektedir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.