Antrepodan Transiti Yasak Eşya -Bebek Maması

Yayınlanma Tarihi: 02 Haziran 2020Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından 21.05.2020 tarihli ve 54489761 sayılı Antrepodan Transiti Yasak Eşya - Bebek Mamasına İlişkin yazı yayımlanmıştır.

Söz konusu yazı ile uluslararası yardım kuruluşları ile yapılan sözleşmeler kapsamında insani yardım kolileri içerisinde, her bir kolide birer kilogramı geçmeyecek şekilde kullanılmak üzere konserve balık, çay ve bebek maması cinsi eşyanın, yukarıda sayılan şartları taşıdığının ilgili gümrük müdürlüğüne tevsiki şartıyla, antrepo rejimine tabi tutulmasını müteakip ilgili ülkelere transit edilmesine izin verilmesinin uygun olduğu belirtilmiştir. Konuya ilişkin alınan karar aşağıda verilmiştir.

Ø  Bebek maması cinsi eşyanın, bir ulusal veya uluslararası yardım kuruluşu tarafından antrepo rejimine tabi tutulmuş olması halinde bir iç gümrüğe veya yurt dışına transit rejimi altında taşınmasına izin verilmesi uygun bulunmuştur.

Söz konusu yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.