Antrepo Beyannamelerine Dair Memur İşlemlerinin Elektronik Ortamda Yapılabilmesine Yönelik Yazı Yayımlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 05 Mayıs 2023Antrepo Beyannamelerine Dair Memur İşlemlerinin Elektronik Ortamda Yapılabilmesine Yönelik Yazı Yayımlanmıştır.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 14.04.2023 tarihli ve 84613589 sayılı “Antrepo Rejiminde Kağıtsız Beyan Uygulaması” konulu Yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile 01.02.2023 tarihi itibari ile antrepo beyannamesi ve eki tüm belgelerine ilişkin olarak yapılan memur işlemlerinin elektronik ortama alınarak işlemlerin kağıtsız ortamda yürütüleceği belirtilmiştir.

Buna ek olarak, antrepo beyannamelerinin beyan sahibi ve ilgili memur tarafından e-imza ile imzalandığı ve yükümlülerce beyannamenin e-imzalı nüshasına GET-APP uygulaması üzerinden yetkilendirilen kurum ve kuruluşların ulaşılabildiği belirtilmiş olup antrepo beyannamesinin kağıt nüshasının, gümrük idarelerince yükümlüsüne ya da herhangi bir kurum/kuruluşa verilmediği ifade edilmiştir.

Bu kapsamda, yükümlüsünce belirtilen uygulama aracılığı ile alınan beyanname örnekleri üzerinde yer alan QR kodlar ile antrepo beyannamelerinin elektronik olarak doğrulanabileceği belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz