Acentelerin Özet Beyan Verirken Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Belirtilmiştir.

Yayınlanma Tarihi: 02 Mart 2023Acentelerin Özet Beyan Verirken Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Belirtilmiştir.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 10.02.2023 tarihli ve 82689544 sayılıÖzet Beyanda Acentelerin Taşıyıcı Gözükmesi Hk.” konulu yazısı yayımlanmıştır.

Acenta hizmeti veren firmaların taşıyıcı ile herhangi bir taşıma sözleşmesinin yapmadığı ve dolayısıyla herhangi bir navlun ücretinin alınmadığı işlemlerde, acentelerin yaptıkları aracılık işleminde acentelerin taşıyıcı kutusuna taşıyıcı olarak unvanlarını yazmalarının mevzuata aykırı olduğu belirtilmiştir.

Bu bağlamda, taşıma sözleşmesi bulunması dolayısıyla taşıyıcı sıfatıyla eşyaya ilişkin sorumluluğun üstlenilmesi hali dışında, acentelerin taşıyıcı kutusuna unvanlarını yazmalarının Gümrük Yönetmeliği’nin EK:82/45’inci maddesi doğrultusunda Gümrük Kanunu’nun 241’inci maddesine göre usulsüzlük cezası gerektiren bir işlem olarak nitelendirileceği belirtilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz.