1 Şubat 2023 Tarihi İtibari ile Antrepo da Kâğıtsız Beyanname Uygulaması Başlatılmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 27 Şubat 20231 Şubat 2023 Tarihi İtibari ile Antrepo da Kâğıtsız Beyanname Uygulaması Başlatılmıştır.

Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün 31.01.2023 tarihli ve 82413459 sayılı “Antrepoda Kâğıtsız Beyanname” konulu yazısı yayımlanmıştır.

Söz konusu Yazı ile 01.02.2023 tarihi itibari ile yeşil hattan yararlanma hakkı bulunan yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası sahibi kişiler adına tescil edilen antrepo ve ihracat beyannamelerine ait ek belgeleri beyan etmeleri yeterli olup ayrıca beyan edilen belgelerin gümrük beyannamesi ile birlikte gümrük idaresine ibraz edilmesine gerek bulunmadığı ifade edilmiştir.

Buna ek olarak, Antrepoda Kâğıtsız Beyanname uygulaması kapsamında antrepo beyannamelerinde "Yükümlüce Beyan Edilen Dokümanlar" bölümünde beyan edilmiş ancak taranarak sisteme yüklenmemiş olan belge bulunması durumunda beyannamenin blokesinin kaldırılmasına izin verilmemesine yönelik düzenleme çerçevesinde antrepo beyannamesinde taranmamış belge bulunması halinde söz konusu belgenin taranıp sisteme yüklemesi yapılıncaya kadar antrepo beyannamesi "teslim alınmış" statüde kalacağı belirtilmiştir.

Ayrıca, belirtilen Yönetmelik değişikliği uyarınca kağıt ortamında antrepo beyannamesi ibraz edilmeyeceğinden YGMS'den ulaşılan bilgilerin incelenerek ilave bilgiye ihtiyaç duyulması halinde Genel Müdürlüğe bilgi verilmesi gerektiği bilgisi verilmiştir.

Söz konusu Yazıyı Bültenimiz ekinde bulabilirsiniz.

Saygılarımızla bilgilerinize sunarız.

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde (212) 316 60 00 / 6162 numaralı telefondan ya da mpalaoglu@kpmg.com elektronik posta adresinden Murat Palaoğlu ile irtibat kurmanızı rica ederiz