GİB, Vergi Uygulamaları Konusunda Alınan Bazı Tedbirlere İlişkin Duyuru Yayımladı

Yayınlanma Tarihi: 20 Mart 2020Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından COVID-19 ile etkin mücadele kapsamında vergi uygulamaları konusunda alınan bazı tedbirlere ilişkin duyuru yayımlanmıştır. İlgili tedbirler aşağıdaki gibidir:

  • Vergi dairesine verilmesi gereken tüm dilekçeler, 10 Nisan 2020 tarihine kadar İnteraktif Vergi Dairesi uygulaması üzerinden elektronik ortamda verilecek ya da posta yoluyla gönderilecektir. Bu kapsamda; işe başlama, işi bırakma, şube açılış-kapanış, borcu yoktur yazısı, mükellefiyet durum yazısı, tecil başvurusu, uzlaşma talebi vb. tüm dilekçeler elektronik ortamda İnteraktif Vergi Dairesi’nin web veya mobil uygulaması (GİB Mobil) üzerinden ya da posta yoluyla gönderilecektir.

  • Gayrimenkul sermaye iradı, menkul sermaye iradı, ücret ile diğer kazanç ve iratlar için 10 Nisan 2020 tarihine kadar sadece Hazır Beyan Sistemi üzerinden beyannameler verilecektir. Bilindiği üzere 31 Mart 2020 tarihine kadar verilmesi gereken gelir vergisi beyannamelerinin verilme süresi 30 Nisan 2020 tarihine kadar uzatılmıştı. Belirtilen gelir unsurlarına ilişkin gelir vergisi beyannameleri Hazır Beyan Sistemi üzerinden web (hazirbeyan.gib.gov.tr) veya mobil uygulamalarını kullanarak ya da posta yolu ile gönderilebilecektir.

  • Kredi kartı ile İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödenebilen vergi, harç ve idari para cezası ile değerli kağıt bedellerine ilişkin ödemeler 10 Nisan 2020 tarihine kadar vergi dairesi vezneleri yerine İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla yapılacaktır.

  • Kurumlar Vergisi mükelleflerinin vergi ödemeleri vergi dairelerinin vezneleri yerine alternatif ödeme kanalları (İnteraktif Vergi Dairesi, anlaşmalı bankalar ve PTT) kullanmak suretiyle gerçekleştirilecektir.

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişiler, potansiyel vergi kimlik numarası taleplerini İnteraktif Vergi Dairesi’nin web uygulaması üzerinden gerçekleştirecek ve potansiyel vergi kimlik numarası elektronik ortamda oluşturularak kendilerine tevsik edici resmi belge söz konusu uygulama üzerinden sunulacaktır. 

Ek- Yeni Korona Virüs Hastalığı(Kovid-19) İle Etkin Mücadele Kapsamında Alınan Bazı Tedbirler Hakkında Duyuru

Saygılarımızla,