Yurt Dışından Yapılan Black Friday Alışverişlerinde Gümrük Kurallarına Dikkat

Yayınlanma Tarihi: 28 Kasım 2019


Black Friday Nedir?

Amerika Birleşik Devletlerinde çıkıp, bütün dünyaya yayılan Black Friday, Şükran Gününden sonra gelen ilk Cuma olarak kabul ediliyor. 1932 yılından bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı bu tarih olarak kabul ediliyor.

Bu güne özel olarak yıllardır birçok mağaza erken saatte açılıyor ve geç saatlerde kapanıyor. Bu alışveriş çılgınlığı öyle safhalara ulaşmış ki, 1961 yılında Philadelphia'da trafik yoğunluğu yaşanmış ve Black Friday isminin kullanılmasına neden olmuştur.

Black Friday günü yapılacak alışverişler sadece mağazalardan yapılmıyor, internet siteleri üzerinden yapılan alışverişler de hatırı sayılır bir hacme ulaştı. Ayrıca, iletişim olanaklarının gelişmesi neticesinde yurt dışındaki internet siteleri üzerinden de alışverişler yapılabiliyor.

Bu nedenle Black Friday nedeniyle yurt dışından yapılacak alışverişlerde gümrük kurallarının da dikkate alınması gerekiyor.

İnternet Üzerinden Yapılan Alışverişte Gümrük Muafiyeti Yok!

15 Mayıs 2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 1111 Sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararda Değişlik Yapılmasına Dair Karar ile yurt dışından yapılan alış veriş limitlerindeki vergi muafiyet sınırı yeniden belirlendi.

Yapılan düzenleme neticesinde daha önce belirlenen 22 Euro muafiyet kaldırılarak sadece kitap ithalatlarında vergi muafiyetine ilişkin düzenleme hayata geçirildi.

Bu düzenleme neticesinde, kitap dışında kalan eşyaların posta ve hızlı kargo kapsamında ithalatında vergi tahsil edilecek. Tüketiciler tarafından 1.500 Euro'ya kadar yapılan alışverişlerde eşyaların AB'den gelmesi durumunda % 18, diğer ülkelerden gelmesi durumunda ise % 20 tek ve maktu vergi tahsil edilecek. Yurt dışından alınan eşyanın ÖTV IV sayılı listede olması durumunda ise ayrıca % 20 oranında ÖTV tahsil edilecektir.

Tüketicilerin Diğer Sınırlamalara da Dikkat Etmeleri Gerekiyor

Bu günde alışveriş yapacakların dikkat etmesi gereken birkaç hususa da değinmekte fayda var. Cep telefonu, kozmetik, takviye edici gıdalar, tütün ve alkollü içeceklerin hızlı kargo kapsamında ithali yasaklanmıştır. Ayrıca Kanun gereği yasak olan eşyalar da hızlı kargo kapsamında ithal edilmiyor. Bu nedenle yurt dışından eşya alırken bu eşyaların tercih edilmemesi gerekiyor. ​​

Hakan Uçak
Direktör, Gümrük ve Dış Ticaret Hizmetleri
hucak@kpmg.com