Haziran Ayı Dış Ticaret Verileri Bize Neler Söylüyor?

Yayınlanma Tarihi: 03 Temmuz 2020


Covid-19 dünya gündeminin birinci maddesi olmaya devam ediyor. Ülkeler bir yandan pandemi ile mücadele ederken, bir yandan da salgının ekonomiye olan etkisinin azaltması amacıyla çeşitli tedbirleri hayata geçirdi. Ekonomik alanda alınan tedbirler aynı zamanda dış ticareti de etkileyerek ve dünya ticaretinde göreceli olarak daralmaya neden oldu.

Haziran ayı ile birlikte bir çok ülke almış olduğu tedbirleri yavaş yavaş kaldırarak yeni normal olarak tanımlanan sürece geçiş yapmaya başladı. Bu durum da haliyle dış ticaretimizi etkiledi. Ticaret Bakanlığı’nın yeni normale geçiş sürecinde açıkladığı dış ticaret verileri bizlere neler söylüyor?

İhracat:

2020 yılı Haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre ihracatımız % 15,77 artarak 13 milyar 469 milyon dolar olarak gerçekleşti. İhracatımızda gerçekleşen artış neticesinde ihracatın ithalatı karşılama oranı % 82,61 seviyesine yükseldi. Geçtiğimiz ay ihracatın ithalatı karşılama oranının %74,5 olduğu da dikkate alındığında, bu artışın çok değerli olduğunu söylememiz gerekir. Ayrıca, işlenmemiş veya yarı işlenmiş altın dış ticareti hariç olarak tutulduğunda Haziran ayında ihracatın ithalatı karşılama oranı % 92,8 olarak gerçekleşti. Bunun önemli bir gelişme olduğunun altını çizmemiz gerekir.

İhracatın ithalatı karşılama oranının yükselmesinde, ithalatın sınırlamasına yönelik tedbirlerin de katkısı olduğunuz belirtmemiz gerekir.

İhraç edilen eşyaların çeşitlerine baktığımızda otomotiv sektörünün liderliğini görmekteyiz. Özellikle pandemi döneminde üretime ara veren fabrikaların tekrar üretime geçmesinin dış ticaretimize olumlu katkı sağladığını söylemek mümkün.

En fazla ihracat yaptığımız ülkelere baktığımızda Avrupa Birliği ülkelerinin ön plana çıktığını söylemek mümkün. Almanya 1,293 milyar dolar ile en fazla ihracat yaptığımız ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. İkinci sırayı 1 milyar dolar ile İngiltere almakta. Amerika Birleşik Devletleri ile Irak da ihracatımızda önemli yer tutan ülke olarak göze çarpıyor.

İthalat:

İthalat tarafına baktığımızda; ithalatın, geçen yılın aynı ayına göre % 8,24 artarak 16 milyar 305 milyon dolar olduğunu görüyoruz.

İthal edilen eşya çeşitliliğine baktığımızda kıymetli taşlar, kıymetli metaller, inciler, taklit mücevherci eşyası, metal paralar cinsi eşyanın ilk sırada olduğunu söyleyebiliriz.

En fazla ithalat yaptığımız ülkelere baktığımızda Çin Halk Cumhuriyeti’nin ilk sırada yer aldığını görmekteyiz. İkinci sırada önemli bir ticaret ortağımız olan Almanya bulunmakta. Rusya, Irak ve Amerika Birleşik Devletleri de önemli ithalat yaptığımız ülkeler olarak karşımıza çıkıyor.

Değerlendirmemiz

Haziran ayı dış ticaret verilerine baktığımızda özellikle ihracat tarafındaki gelişmelerin sevindirici olduğunu, ihracatın ithalatı karşılama oranının yükselmesinin dış ticaretimiz açısından önemli olduğunu söylemek mümkün. İhracat yaptığımız ülkelere baktığımızda en önemli pazarın Avrupa Birliği olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle ilerleyen dönemlerde Avrupa Birliğine yapılacak ihracatlara konsantre olmamız gerektiğini düşünüyoruz.

Yeni normale geçiş sürecinin ihracatçılarımıza tanıdığı fırsatların değerlendirilmesi durumunda ilerleyen dönemlerde ihracatımıza pozitif yönde katkı sağlayacağı değerlendiriliyor.

Hakan Uçak
Direktör, Gümrük ve Dış Ticaret Hizmetleri
hucak@kpmg.com