Corona Virüsüne Gümrük Tedbiri

Yayınlanma Tarihi: 10 Şubat 2020


Corona virüsünün hızlı yayılması ve henüz bir tedavisinin bulunmaması nedeniyle Çin Halk Cumhuriyeti ile ticaret yapan ülkeler bir dizi tedbirleri hayata geçirerek bu ülke ile olan ticarette sınırlamaya gitti.

Malumunuz Çin Halk Cumhuriyeti dünya ticaretinde önemli bir aktör olup, Türkiye dahil birçok ülkeye mal ihraç ediyor, aynı zamanda birçok yabancı turisti ülkesinde misafir ediyor.

Türkiye de, yaşanan salgına karşı bir takım önlemler alarak, iki ülke arasındaki ticarette bazı yasaklama ve kısıtlamaları hayata geçirdi.

Ticaret Bakanlığı Endüstri ve Ticaret Serbest Bölge Müdürlüğü tüm kullanıcılara yönelik yazısı ile serbest bölgelere Çin Halk Cumhuriyeti menşeli 01 – 24 fasıllarında yer alan tarım ürünlerinin serbest bölgeye girişinin ikinci bir emre kadar durdurulduğunu duyurdu.

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün 7 Şubat 2020 tarihli yazısında Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünden alınan görüşte Çin Halk Cumhuriyetinden gelen canlı/cansız hayvan, hayvansal ürünler ve yan ürünlerin ithalatının geçici olarak durdurulması gerektiği belirtildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün 7 Şubat 2020 tarihli yazısı ile Çin Halk Cumhuriyeti’nden gelecek yolcuların yanlarında getirdikleri her türlü canlı hayvan ve hayvansal ürünler ile ilgili olarak Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürlükleri veya İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine ivedi bir şekilde bilgi verileceği belirtildi.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz düzenlemeler dahilinde, corona virüsünün Türkiye sınırları dışında tutulmasına ilişkin olarak ilk tedbirleri gümrük idareleri alacak.


Hakan Uçak
Direktör, Gümrük ve Dış Ticaret Hizmetleri
hucak@kpmg.com