Kısa Çalışma Ödeneği Danışmanlık Hizmetleri

COVID-19 nedeniyle alınan önlemler kapsamında, “Kısa Çalışma Ödeneği” gündemdeki başlıklar arasında şüphesiz ilk sıralarda yer alıyor. İşsizlik fonundan karşılanan kısa çalışma ödeneği, üretimi duran veya azalan işletmeler için çalışanlara yüzde 60’a kadar ücret desteği verilmesini sağlıyor. İstihdamı destekleyerek, bu dönemde işçinin gelir kaybını telafi etmeyi amaçlıyor.

Kısa çalışma ödeneği için başvurular elektronik ortamdan yapılabiliyor ve başvuru şartlarının son dönemde yapılan düzenlemelerle bir miktar daha kolaylaştırıldığını belirtmekte fayda var. Bu kapsamda 30 Haziran 2020 tarihine kadar geçerli olmak üzere COVID-19 kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçesiyle yapılan kısa çalışma başvuruları için, 600 olan prim ödeme gün sayısı 450’ye, son 120 gün hizmet akdinde çalışmış olma şartı 60 güne indirildi.

Kısa çalışma ödeneği ile ilgili merak edilen soruların cevaplarına ve örnek bir hesaplama tablosuna bu linkteki çalışmamızdan ulaşabilirsiniz. Başvuru sürecinde size sağlayabileceğimiz destekleri ekteki PDF'ten inceleyebilirsiniz.