Sign In
KPMG VERGİ / Yayınlar / Mali Bültenler / MaliBultenDetay

 

​​​​ ​​
2017/5 Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapıldı
13.12.2017

Özet: 5 Aralık 2017 tarihli ve 30261 sayılı Resmi Gazete'de Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik yayımlanmıştır.

Açıklamalar

Sosyal Güvenlik Kurumu söz konusu yönetmelik değişikliğiyle hem zaman hem de iş tasarrufu sağlayacak yeni bir uygulama başlatmıştır.​​ Yönetmelik'e göre, aynı il sınırları içindeki işveren dosyaları tek dosya altında birleştirilebilecektir. Tek şifre ile hepsi takip edilip tek merkezden hizmet alınabilecektir. Birleştirilecek dosyalar inşaat işleri ya da ihaleli işler gibi geçici dosyalar olmayacaktır.  Daimi mahiyette ve iş kolu kodu aynı dosyalar olacaktır. Örneğin; Beşiktaş Merkez Müdürlüğü'nde bulunan dosya ile Kadıköy Merkez Müdürlüğü dosyası talep edilmesi halinde birleştirilebilecek. Bu uygulamanın zincir mağazaların işlerini kolaylaştırması beklenmektedir. Dikkat edilmesi gereken konu ise sırf prim teşviklerinden yararlanma amaçlı dosya birleştirerek ortalama çalışan sayısını artırmaktır. Kurum bu şekildeki birleştirmelerle ilave teşvikten yararlanmanın önüne geçmektedir.

Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği'ne, 5 Aralık 2017 tarihli ve 30261 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Yönetmelik'le  "2017 yılı Kasım ayına ilişkin bazı primlerin ödenme süresi" başlıklı geçici 34'üncü madde eklenmiştir.

Söz konusu maddeye göre, 2017 yılı Aralık ayı sonunda ödenmesi gereken sigorta primlerinin son ödeme tarihi 26 Aralık'a çekilmiştir. Sigorta prim borçlarının 26 Aralık 2017 saat 23.59'a kadar ödenmesi gerekmektedir. Söz konusu son ödeme tarihinin geçirilmesi halinde teşvik avantajının kaybedilmesi ve gecikme zammı ödenmesi söz konusu olabilir.

Ek- Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik

Bültenimizi PDF olarak indirmek için tıklayınız​

Saygılarımızla,

Bülten kapsamı konularda ek bilgiye ihtiyaç duymanız halinde +90 (212) 316 60 00 numaralı telefondan ya da isevinc @kpmg.com elektronik posta adresinden KPMG Türkiye Sosyal Güvenlik Hizmetleri Direktörü İsmail Sevinç ile irtibat kurmanızı rica ederiz.