Sign In
KPMG VERGİ / Yatırım Teşvik Sistemi

Yatırım Teşvik Sistemi

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​520012159-468x197.jpg

Türkiye'nin yatırım cazibesini hem ulusal hem de uluslararası yatırımcı nezdinde artırmak amacıyla 2016 yaz​​ başından bu yana Hükümet tarafından açıklanan teşvik paketleri ile önemli adımlar atılmış bulunmaktadır. Bakanlar Kurulu’na önemli yetkiler veren “Süper Teşvik Modeli”  ile “orta ve ileri teknoloji yatırımlara” verilen cazip teşvikler başta olmak üzere, Yatırım Teşvik Sistemi’ne son dönemde getirilen yenilikler yatırımcılar için önemli destek paketi imkanları sunmaktadır.

Teşvik mevzuatının son derece hızlı değiştiği ve gün geçtikçe karmaşıklaştığı bir ortamda, yatırımcıların kendileri için en uygun teşvik mekanizmasını bulmaları da zorlaşmaktadır. Teşvik mekanizmalarının birçoğunun çakıştığı ve yapılan bir yatırım için herhangi bir teşvikten yararlanıldığı anda aynı konuda bir diğer teşvikten yararlanma imkânın da ortadan kalktığı düşünülürse; yatırımcılar için en doğru teşvik mekanizmaları seçmek hayati bir önem taşımaktadır. Dolayısıyla, yatırıma ilişkin genel bir fizibilitenin yapılmasını takiben, potansiyel yatırımın yararlanabileceği tüm teşvikler konusunda uzman bir ekipten destek almak yatırımcılar için artık her zamankinden daha büyük önem kazanmış durumdadır.

KPMG Yatırım Teşvikleri Hizmetleri Ekibimiz, planlanan yatırım ve teşvik sistemi arasındaki ilişkiyi analiz ederek, yatırım planlamadan, teşvik başvuru sürecine ve sonrasındaki yatırım süreci ve teşvik belgesinin kapatılmasına kadar tüm aşamalarda firmalara destek olur. Kamu tecrübesi ile sektörel uzmanlığı birleştiren ekibimiz, şirketlerin bu fırsatları öngörebilmelerini, sistemdeki değişikliklerden eş zamanlı haberdar olmalarını ve bu imkanlardan en etkin şekilde faydalanmalarını sağlar.​Konuya ilişkin K​​PMG Vergi Blog Yazıları:

 KPMG - Contact


Yayınlarımız​​​​

​​